Triad Magnetics TLD1040-24
TLD1040-24 picture photo
Mfg. Part Number
TLD1040-24
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CV AC/DC 24V 1.67A
Datasheet Download
TLD1040-24.pdf
Availability of TLD1040-24
QUANTITY
TLD1040-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of TLD1040-24
Internal Part NumberEIS-TLD1040-24
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Featured ProductTLD1020/24 Constant Current LED Drivers
Standard Package10
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesTLD1040
TypeConstant Voltage
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)100VAC
Voltage - Input (Max)304VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)1.67A
Power (Watts)40W
Voltage - Isolation-
Dimming-
FeaturesOCP, OVP, SCP
RatingsIP66, NEMA 4
Operating Temperature-30°C ~ 60°C
Efficiency84%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension3.74" L x 2.76" W x 1.26" H (95.0mm x 70.0mm x 32.0mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalsCE, cULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLD1040-24
Related LinksTLD10, TLD1040-24 Datasheet, Triad Magnetics Distributor
TLD1040-24 Details Description
Related parts for TLD1040-24
CONN HEADER 8POS STR KEY-X 15AU datasheet.pdf
CONN POWER EDGE 8POS VERT PCB datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
IE-C6FP8LD0075M40M40-D datasheet.pdf
4" X 20 YDS datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.1V 4-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 3.9NF 5% 2500VDC RAD datasheet.pdf