Infineon Technologies TLE4274GV85ATMA2
TLE4274GV85ATMA2 picture photo
Mfg. Part Number
TLE4274GV85ATMA2
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 8.5V 0.4A TO263-3
Datasheet Download
TLE4274GV85ATMA2.pdf
Availability of TLE4274GV85ATMA2
QUANTITY
TLE4274GV85ATMA2 Order Process
Ship out your order
Specifications of TLE4274GV85ATMA2
Internal Part NumberEIS-TLE4274GV85ATMA2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
SeriesAutomotive, AEC-Q100
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output8.5V
Current - Output400mA
Voltage - Dropout (Typical)0.25V @ 250mA
Number of Regulators1
Voltage - Input9 V ~ 40 V
Current - Limit (Min)400mA
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Supplier Device PackagePG-TO263-3-1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLE4274GV85ATMA2
Related LinksTLE4274G, TLE4274GV85ATMA2 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
TLE4274GV85ATMA2 Details Description
Related parts for TLE4274GV85ATMA2
RES 3.9 OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 50mA, 500mA Lighting 10-DFN (3x2) datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 PVC 13.59MM datasheet.pdf
IC OSC XTAL 161.1328MHZ 6CLCC datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 24V 5V +/-15V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
MICRO 15C S 6" YEL JACKS datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 100 OHM 16SOIC datasheet.pdf
AXIAL E-CAP datasheet.pdf
GT 12C 6#16 6#12 SKT RECP LINE datasheet.pdf
3.3 V, [15 kV ESD-Protected, Half- and Full-Duplex, RS-485/RS-422 Transceivers IC datasheet.pdf