Tadiran Batteries TLH-2450/P
TLH-2450/P picture photo
Mfg. Part Number
TLH-2450/P
Manufacturer
Product Category
Batteries Non-Rechargeable (Primary)
Brief Description
BATT LITHIUM 3.6V WAFER 24.5MM
Datasheet Download
TLH-2450/P.pdf
Availability of TLH-2450/P
QUANTITY
TLH-2450/P Order Process
Ship out your order
Specifications of TLH-2450/P
Internal Part NumberEIS-TLH-2450/P
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDisposal Guidelines for Lithium Batteries
MSDS Material Safety DatasheetTL,TLH,TLL MSDS
Article LibrarySelecting Batteries for IoT Devices
Standard Package400
Category Battery Products
FamilyBatteries Non-Rechargeable (Primary)
SeriesTLH
Battery ChemistryLithium
Battery Cell SizeWafer, 24.5mm
Voltage - Rated3.6V
Capacity550mAh
Size / Dimension0.96" Dia x 0.23" H (24.5mm x 5.8mm)
Termination StylePC Pin
Discharge Rate500µA
Weight0.001 KG
Shipping InfoDue to possible restrictions, a change in ship method may be required.
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLH-2450/P
Related LinksTLH-2, TLH-2450/P Datasheet, Tadiran Batteries Distributor
TLH-2450/P Details Description
Related parts for TLH-2450/P
IC REG LDO 2.8V 50MA 5USMD datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN MEM SOCKET 240POS PUR 15AU datasheet.pdf
RES SMD 4.12M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
KEYPAD 12 BTN MATRIX NUM W/LEDG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 681K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf