AVX Corporation TLJN476M004R4000
TLJN476M004R4000 picture photo
Mfg. Part Number
TLJN476M004R4000
Brief Description
CAP TANT 47UF 4V 20% 0805
Datasheet Download
TLJN476M004R4000.pdf
Availability of TLJN476M004R4000
QUANTITY
TLJN476M004R4000 Order Process
Ship out your order
Specifications of TLJN476M004R4000
Internal Part NumberEIS-TLJN476M004R4000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)4 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.081" L x 0.051" W (2.05mm x 1.30mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeN
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLJN476M004R4000
Related LinksTLJN476M, TLJN476M004R4000 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TLJN476M004R4000 Details Description
Related parts for TLJN476M004R4000
SWITCH ROTARY MIL SP 6POS W/MNT datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37, 37 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 22.8K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
PWR HDR RA THOLE GOLD 7POS datasheet.pdf
INSERT FEMALE 14POS SCREW datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 20NS 100TQFP datasheet.pdf
CONN SMT RECP. datasheet.pdf
DSUB 25 F CRIMP CLIN G50 ZIN datasheet.pdf