AVX Corporation TLJN686M004R8000
TLJN686M004R8000 picture photo
Mfg. Part Number
TLJN686M004R8000
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 68UF 4V 20% 0805
Datasheet Download
TLJN686M004R8000.pdf
Availability of TLJN686M004R8000
QUANTITY
TLJN686M004R8000 Order Process
Ship out your order
Specifications of TLJN686M004R8000
Internal Part NumberEIS-TLJN686M004R8000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTLJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)8 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.081" L x 0.051" W (2.05mm x 1.30mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeN
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLJN686M004R8000
Related LinksTLJN686M, TLJN686M004R8000 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TLJN686M004R8000 Details Description
Related parts for TLJN686M004R8000
DRILL BIT HIGH SPEED STEEL .021" datasheet.pdf
IC DAC 16-BIT V-OUT 8-SOIC datasheet.pdf
IC DIFF COMPARATOR QUAD 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 125POS TYPE B VERT datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 640 I/O 1136FCBGA datasheet.pdf
RES 5.05K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf