AVX Corporation TLJR476M006R3200
TLJR476M006R3200 picture photo
Mfg. Part Number
TLJR476M006R3200
Brief Description
CAP TANT 47UF 6.3V 20% 0805
Datasheet Download
TLJR476M006R3200.pdf
Availability of TLJR476M006R3200
QUANTITY
TLJR476M006R3200 Order Process
Ship out your order
Specifications of TLJR476M006R3200
Internal Part NumberEIS-TLJR476M006R3200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.2 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.081" L x 0.051" W (2.05mm x 1.30mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLJR476M006R3200
Related LinksTLJR476M, TLJR476M006R3200 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TLJR476M006R3200 Details Description
Related parts for TLJR476M006R3200
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 3A datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC RELAY PHOTOVO 250V 170MA 6SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 422 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
2.54MM KK HDR VT FRICLK 16POS datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 530MA 780 MOHM datasheet.pdf
IC SRAM 8MB 10NS 44TSOP datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.05A SOT23 datasheet.pdf