Texas Instruments TLK10002EVM
TLK10002EVM picture photo
Mfg. Part Number
TLK10002EVM
Manufacturer
Product Category
Evaluation and Demonstration Boards and Kits
Brief Description
EVAL MODULE FOR TLK10002
Datasheet Download
TLK10002EVM.pdf
Availability of TLK10002EVM
QUANTITY
TLK10002EVM Order Process
Ship out your order
Specifications of TLK10002EVM
Internal Part NumberEIS-TLK10002EVM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Manufacturer Product PageTLK10002EVM Specifications
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation and Demonstration Boards and Kits
Series-
Main PurposeInterface, Transceiver
EmbeddedNo
Utilized IC / PartTLK10002
Primary AttributesDual Channel 0.5 ~ 10Gbps SerDes
Secondary AttributesLED Status Indicators
Supplied ContentsBoard
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLK10002EVM
Related LinksTLK10, TLK10002EVM Datasheet, Texas Instruments Distributor
TLK10002EVM Details Description
Related parts for TLK10002EVM
CONN IDC SOCKET 30POS W/POL 30AU datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 12K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 5POS IDC .100 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 15POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
IC MRAM 1MBIT 35NS 48FBGA datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS INLINE PIN datasheet.pdf