Artesyn Embedded Technologies TLP150N-99S24FJ
TLP150N-99S24FJ picture photo
Mfg. Part Number
TLP150N-99S24FJ
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 100W
Datasheet Download
TLP150N-99S24FJ.pdf
Availability of TLP150N-99S24FJ
QUANTITY
TLP150N-99S24FJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TLP150N-99S24FJ
Internal Part NumberEIS-TLP150N-99S24FJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationDeclaration of Conformity
Standard Package40
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesTLP150
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)4.2A
Power (Watts)100W (150W Forced Air)
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency84%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, PFC, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.25" H (127.0mm x 76.2mm x 31.8mm)
Minimum Load RequiredNo
Approvals-
Power (Watts) - Max100W (150W Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLP150N-99S24FJ
Related LinksTLP150N, TLP150N-99S24FJ Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
TLP150N-99S24FJ Details Description
Related parts for TLP150N-99S24FJ
CONN RECEPT 50POS .5MM SMD W/FIT datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMB datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 8CH PARALL 32LFCSP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 6000UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
MODEL 312 TAP SWITCH 30A 300V datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf