Vishay Semiconductor/Opto Division TLRH4400CU
TLRH4400CU picture photo
Mfg. Part Number
TLRH4400CU
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H
Datasheet Download
TLRH4400CU.pdf
Availability of TLRH4400CU
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TLRH4400CU Order Process
Ship out your order
Specifications of TLRH4400CU
Internal Part NumberEIS-TLRH4400CU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
SeriesTLR.440.CU
PackagingBulk
ColorRed
Lens Color-
Lens TransparencyDiffused
Millicandela Rating10mcd
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 3mm (T-1), 3.20mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)10V
Current - Test-
Viewing Angle60°
Mounting TypeThrough Hole
Wavelength - Dominant619nm
Wavelength - Peak635nm
Features-
Package / CaseRadial
Supplier Device Package3mm
Size / Dimension-
Height (Max)6.10mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLRH4400CU
Related LinksTLRH4, TLRH4400CU Datasheet, Vishay Semiconductor/Opto Division Distributor
TLRH4400CU Details Description
Related parts for TLRH4400CU
IC OPAMP/COMP/REF MICROPWR 8-DFN datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LOW PASS FILTER 1842MHZ 0805 SMD datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3700K 8SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
RES 1M OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 9POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
RES 10K OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
IGBT 1200V 80A 555W TO247-3 datasheet.pdf
CAP FILM 0.3UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf