Texas Instruments TLV1018-15YDCR
TLV1018-15YDCR picture photo
Mfg. Part Number
TLV1018-15YDCR
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Audio
Brief Description
IC AMP AUDIO MONO AB MIC 4DSBGA
Datasheet Download
TLV1018-15YDCR.pdf
Availability of TLV1018-15YDCR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TLV1018-15YDCR Order Process
Ship out your order
Specifications of TLV1018-15YDCR
Internal Part NumberEIS-TLV1018-15YDCR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Audio
SeriesNanoStar™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeClass AB
Output Type1-Channel (Mono)
Max Output Power x Channels @ Load-
Voltage - Supply1.7 V ~ 5 V
FeaturesMicrophone
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package4-DSBGA NanoStar™
Package / Case4-XFBGA, DSBGA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLV1018-15YDCR
Related LinksTLV1018, TLV1018-15YDCR Datasheet, Texas Instruments Distributor
TLV1018-15YDCR Details Description
Related parts for TLV1018-15YDCR
RES SMD 18K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
IC ADC 22BIT SER 6.25K 18DIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 9-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
LED ZPOWER COOL WHITE 6300K 2SMD datasheet.pdf
CAP TANT 270UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 150V 0.3A TO-5 datasheet.pdf
CAP CER 300PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf