Texas Instruments TLV1117-18CDCY
TLV1117-18CDCY picture photo
Mfg. Part Number
TLV1117-18CDCY
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.8A SOT223
Datasheet Download
TLV1117-18CDCY.pdf
Availability of TLV1117-18CDCY
QUANTITY
TLV1117-18CDCY Order Process
Ship out your order
Specifications of TLV1117-18CDCY
Internal Part NumberEIS-TLV1117-18CDCY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package80
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output800mA
Voltage - Dropout (Typical)1.2V @ 800mA
Number of Regulators1
Voltage - Input3.2 V ~ 15 V
Current - Limit (Min)800mA
Operating Temperature0°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLV1117-18CDCY
Related LinksTLV1117, TLV1117-18CDCY Datasheet, Texas Instruments Distributor
TLV1117-18CDCY Details Description
Related parts for TLV1117-18CDCY
CAP CER 180PF 2KV SL/GP RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 1A TO3-2 datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 52POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
KPT 4C 4#20 SKT RECP datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V X5R 0402 datasheet.pdf