Texas Instruments TLV1117LV12DCYT
TLV1117LV12DCYT picture photo
Mfg. Part Number
TLV1117LV12DCYT
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 1A SOT223
Datasheet Download
TLV1117LV12DCYT.pdf
Availability of TLV1117LV12DCYT
QUANTITY
TLV1117LV12DCYT Order Process
Ship out your order
Specifications of TLV1117LV12DCYT
Internal Part NumberEIS-TLV1117LV12DCYT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Base Metal 07/Oct/2014
Manufacturer Product PageTLV1117LV12DCYT Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)0.57V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - Input2 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)1.1A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223-4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLV1117LV12DCYT
Related LinksTLV1117, TLV1117LV12DCYT Datasheet, Texas Instruments Distributor
TLV1117LV12DCYT Details Description
Related parts for TLV1117LV12DCYT
IC DVR/RCVR 5V RS232 DUAL 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 500V NP0 1812 datasheet.pdf
RES MO 1/2W 56OHM 5% AXL datasheet.pdf