Texas Instruments TLV1117LV28DCYT
TLV1117LV28DCYT picture photo
Mfg. Part Number
TLV1117LV28DCYT
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 1A SOT223
Datasheet Download
TLV1117LV28DCYT.pdf
Availability of TLV1117LV28DCYT
QUANTITY
TLV1117LV28DCYT Order Process
Ship out your order
Specifications of TLV1117LV28DCYT
Internal Part NumberEIS-TLV1117LV28DCYT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Base Metal 07/Oct/2014
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)0.57V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)1.1A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223-4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLV1117LV28DCYT
Related LinksTLV1117, TLV1117LV28DCYT Datasheet, Texas Instruments Distributor
TLV1117LV28DCYT Details Description
Related parts for TLV1117LV28DCYT
CONN RCPT CPC 8POS SZ11 REV datasheet.pdf