Texas Instruments TLV1544CDG4
TLV1544CDG4 picture photo
Mfg. Part Number
TLV1544CDG4
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Brief Description
IC ADC 10-BIT SER 87KSPS 16-SOIC
Datasheet Download
TLV1544CDG4.pdf
Availability of TLV1544CDG4
QUANTITY
TLV1544CDG4 Order Process
Ship out your order
Specifications of TLV1544CDG4
Internal Part NumberEIS-TLV1544CDG4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesData Converter Basics
Manufacturer Product PageTLV1544CDG4 Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Series-
PackagingTube
Number of Bits10
Sampling Rate (Per Second)87k
Number of Inputs4
Input TypeSingle Ended
Data InterfaceSPI
ConfigurationMUX-S/H-ADC
Ratio - S/H:ADC1:1
Number of A/D Converters1
ArchitectureSAR
Reference TypeExternal
Voltage - Supply, Analog2.7 V ~ 5.5 V
Voltage - Supply, Digital2.7 V ~ 5.5 V
Features-
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLV1544CDG4
Related LinksTLV15, TLV1544CDG4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
TLV1544CDG4 Details Description
Related parts for TLV1544CDG4
CAP ALUM 22UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
MOD IGBT H-BRIDGE 600V ECO-PAC2 datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 390 OHM 14SIP datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 7POS datasheet.pdf
OSC VCSO 1747.030837MHZ - SMD datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 16VQFN datasheet.pdf