Texas Instruments TLV2217-25KVURG3
TLV2217-25KVURG3 picture photo
Mfg. Part Number
TLV2217-25KVURG3
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.5A TO252-3
Datasheet Download
TLV2217-25KVURG3.pdf
Availability of TLV2217-25KVURG3
QUANTITY
TLV2217-25KVURG3 Order Process
Ship out your order
Specifications of TLV2217-25KVURG3
Internal Part NumberEIS-TLV2217-25KVURG3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input3 V ~ 12 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageTO-252-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLV2217-25KVURG3
Related LinksTLV2217-, TLV2217-25KVURG3 Datasheet, Texas Instruments Distributor
TLV2217-25KVURG3 Details Description
Related parts for TLV2217-25KVURG3
CAP CER 3300PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 10MM ROUND T/H datasheet.pdf
HARDWARE JAM NUT 39 SERIES datasheet.pdf
ANALOG MULTIPLEXERS/DEMU TSSOP16 datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 50 OHM 8SIP datasheet.pdf
5.08MM EUROBLOCK STR BLK 18POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT datasheet.pdf
SWITCH SLIDE 4PDT 3A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 1.44A 100 MOHM datasheet.pdf