Texas Instruments TLV2217-25PW
TLV2217-25PW picture photo
Mfg. Part Number
TLV2217-25PW
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.5A 20TSSOP
Datasheet Download
TLV2217-25PW.pdf
Availability of TLV2217-25PW
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TLV2217-25PW Order Process
Ship out your order
Specifications of TLV2217-25PW
Internal Part NumberEIS-TLV2217-25PW
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package840
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTube
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input3 V ~ 12 V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package20-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLV2217-25PW
Related LinksTLV221, TLV2217-25PW Datasheet, Texas Instruments Distributor
TLV2217-25PW Details Description
Related parts for TLV2217-25PW
HEADER OPEN SLDRCUP .900 52POS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 160A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS SKT datasheet.pdf