Texas Instruments TLV27L2CDGK
TLV27L2CDGK picture photo
Mfg. Part Number
TLV27L2CDGK
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Brief Description
IC OPAMP GP 160KHZ RRO 8VSSOP
Datasheet Download
TLV27L2CDGK.pdf
Availability of TLV27L2CDGK
QUANTITY
TLV27L2CDGK Order Process
Ship out your order
Specifications of TLV27L2CDGK
Internal Part NumberEIS-TLV27L2CDGK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationSOT23, VSSOP Cu Wire 28/Jun/2013
Copper Wire Revision C 24/Sep/2014
Standard Package80
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Series-
PackagingTube
Amplifier TypeGeneral Purpose
Number of Circuits2
Output TypeRail-to-Rail
Slew Rate0.06 V/µs
Gain Bandwidth Product160kHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias1pA
Voltage - Input Offset500µV
Current - Supply7µA
Current - Output / Channel400µA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)2.7 V ~ 16 V, ±1.35 V ~ 8 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-VSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLV27L2CDGK
Related LinksTLV27, TLV27L2CDGK Datasheet, Texas Instruments Distributor
TLV27L2CDGK Details Description
Related parts for TLV27L2CDGK
RES SMD 3.3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
PROGRAMMING TOOL FOR MCU datasheet.pdf
TERM BLOCK PUSH-IN SHORT LINK datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
HEATSINK FOR 45MM BGA datasheet.pdf
CAP CER 240PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf