Texas Instruments TLV27L2IDRG4
TLV27L2IDRG4 picture photo
Mfg. Part Number
TLV27L2IDRG4
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Brief Description
IC OPAMP GP 160KHZ RRO 8SOIC
Datasheet Download
TLV27L2IDRG4.pdf
Availability of TLV27L2IDRG4
QUANTITY
TLV27L2IDRG4 Order Process
Ship out your order
Specifications of TLV27L2IDRG4
Internal Part NumberEIS-TLV27L2IDRG4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Amplifier TypeGeneral Purpose
Number of Circuits2
Output TypeRail-to-Rail
Slew Rate0.06 V/µs
Gain Bandwidth Product160kHz
-3db Bandwidth-
Current - Input Bias1pA
Voltage - Input Offset500µV
Current - Supply7µA
Current - Output / Channel400µA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)2.7 V ~ 16 V, ±1.35 V ~ 8 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLV27L2IDRG4
Related LinksTLV27L, TLV27L2IDRG4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
TLV27L2IDRG4 Details Description
Related parts for TLV27L2IDRG4
RES SMD 680 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 4K 28SSOP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 112LQFP datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20DIP datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 4V 10% 2312 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN TERM SIAMEZE 18-34AWG TAB datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X38MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf