Texas Instruments TLV70036DDCT
TLV70036DDCT picture photo
Mfg. Part Number
TLV70036DDCT
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.6V 0.2A SOT5
Datasheet Download
TLV70036DDCT.pdf
Availability of TLV70036DDCT
QUANTITY
TLV70036DDCT Order Process
Ship out your order
Specifications of TLV70036DDCT
Internal Part NumberEIS-TLV70036DDCT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.6V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)220mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Supplier Device Package5-SOT
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLV70036DDCT
Related LinksTLV700, TLV70036DDCT Datasheet, Texas Instruments Distributor
TLV70036DDCT Details Description
Related parts for TLV70036DDCT
RES SMD 750 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 1% BEAD datasheet.pdf
IC CLOCK OSC 32.768KHZ 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.69 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 700MA 220 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 50POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
POT 7.5K OHM 100W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
IMPACT 85OHM BP 3X10 OPEN SN datasheet.pdf