Texas Instruments TLV707115DQNT
TLV707115DQNT picture photo
Mfg. Part Number
TLV707115DQNT
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.15V 0.2A 4X2SON
Datasheet Download
TLV707115DQNT.pdf
Availability of TLV707115DQNT
QUANTITY
TLV707115DQNT Order Process
Ship out your order
Specifications of TLV707115DQNT
Internal Part NumberEIS-TLV707115DQNT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPin 1 Marking Update 04/May/2015
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.15V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)240mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-XDFN Exposed Pad
Supplier Device Package4-X2SON (1x1)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLV707115DQNT
Related LinksTLV707, TLV707115DQNT Datasheet, Texas Instruments Distributor
TLV707115DQNT Details Description
Related parts for TLV707115DQNT
RES SMD 9.09K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 20POS R/A GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 20% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
MALE CABLE CONNECTOR 12WAY datasheet.pdf
LP SUP CIRCUITS MANUAL RESET datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 10ppm 9pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IN LINE COUPLERS datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf