Texas Instruments TLV7111518DDSET
TLV7111518DDSET picture photo
Mfg. Part Number
TLV7111518DDSET
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.5V/1.8V 0.2A 6WSON
Datasheet Download
TLV7111518DDSET.pdf
Availability of TLV7111518DDSET
QUANTITY
TLV7111518DDSET Order Process
Ship out your order
Specifications of TLV7111518DDSET
Internal Part NumberEIS-TLV7111518DDSET
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginAssembly Material Set Update 19/Aug/2015
PCN OtherAssembly Site/Material 17/Jul/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V, 1.8V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators2
Voltage - Input2 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)220mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-WFDFN
Supplier Device Package6-WSON (1.5x1.5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLV7111518DDSET
Related LinksTLV7111, TLV7111518DDSET Datasheet, Texas Instruments Distributor
TLV7111518DDSET Details Description
Related parts for TLV7111518DDSET
TRANS NPN 65V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.4A SYNC 10HMLF datasheet.pdf
OSC CMOS PROG 2.5V ST SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
IC FPGA 131 I/O 160PQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLK 115A 2-20AWG datasheet.pdf
FILTER EMI 22PF 100V RADIAL datasheet.pdf
IC MEM FIFO 256X9 ASYNC 28CDIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 11.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf