Texas Instruments TLV713185PDBVR
TLV713185PDBVR picture photo
Mfg. Part Number
TLV713185PDBVR
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.85V 0.15A SOT23-5
Datasheet Download
TLV713185PDBVR.pdf
Availability of TLV713185PDBVR
QUANTITY
TLV713185PDBVR Order Process
Ship out your order
Specifications of TLV713185PDBVR
Internal Part NumberEIS-TLV713185PDBVR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PageTLV713185PDBVR Specifications
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.85V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.35V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)180mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLV713185PDBVR
Related LinksTLV7131, TLV713185PDBVR Datasheet, Texas Instruments Distributor
TLV713185PDBVR Details Description
Related parts for TLV713185PDBVR
MOSFET POWER 60V 10A ISOWATT220 datasheet.pdf
CONN SFP+ CAGE 2X4 W/LIGHT PIPE datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 3.3VIN 15VOUT datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 3W DO204AL datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
5.08MM EUROBLOCK PC VERT GRN 14C datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 30W datasheet.pdf