Vishay Semiconductor/Diodes Division TLZ3V6A-GS18
TLZ3V6A-GS18 picture photo
Mfg. Part Number
TLZ3V6A-GS18
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 3.6V 500MW SOD80
Datasheet Download
TLZ3V6A-GS18.pdf
Availability of TLZ3V6A-GS18
QUANTITY
TLZ3V6A-GS18 Order Process
Ship out your order
Specifications of TLZ3V6A-GS18
Internal Part NumberEIS-TLZ3V6A-GS18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.6V
Tolerance-
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)60 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Supplier Device PackageSOD-80 MiniMELF
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLZ3V6A-GS18
Related LinksTLZ3V6, TLZ3V6A-GS18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TLZ3V6A-GS18 Details Description
Related parts for TLZ3V6A-GS18
FUSE FAST 125V 4A ALARM IND datasheet.pdf
SWITCH TACT SPST-NO 0.05A 100V datasheet.pdf
IC DGTL POT 256POS 14-SOIC T/R datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 5% DISC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 360 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 3POS PIN datasheet.pdf
3G3_X DC REACTOR, 3G3MX2-A4075 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 50K OHM 10% 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 3A 34 MOHM SMD datasheet.pdf
OSC VCTCXO 38.88MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 9POS PNL MNT PIN datasheet.pdf