Vishay Semiconductor/Diodes Division TLZ3V6A-GS18
TLZ3V6A-GS18 picture photo
Mfg. Part Number
TLZ3V6A-GS18
Brief Description
DIODE ZENER 3.6V 500MW SOD80
Datasheet Download
TLZ3V6A-GS18.pdf
Availability of TLZ3V6A-GS18
QUANTITY
TLZ3V6A-GS18 Order Process
Ship out your order
Specifications of TLZ3V6A-GS18
Internal Part NumberEIS-TLZ3V6A-GS18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.6V
Tolerance-
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)60 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLZ3V6A-GS18
Related LinksTLZ3V6, TLZ3V6A-GS18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TLZ3V6A-GS18 Details Description
Related parts for TLZ3V6A-GS18
CAP POLYMER 820UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
DEV KIT FOR C8051T620 datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 1W DO204AL datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
FAN 24VDC 40X20MM 2WR datasheet.pdf
SINGLE-LEVEL 3MM T1 GRN datasheet.pdf
RES SMD 0.115 OHM 2W 2010 WIDE datasheet.pdf