Vishay Semiconductor/Diodes Division TLZ8V2C-GS08
TLZ8V2C-GS08 picture photo
Mfg. Part Number
TLZ8V2C-GS08
Brief Description
DIODE ZENER 8.2V 500MW SOD80
Datasheet Download
TLZ8V2C-GS08.pdf
Availability of TLZ8V2C-GS08
QUANTITY
TLZ8V2C-GS08 Order Process
Ship out your order
Specifications of TLZ8V2C-GS08
Internal Part NumberEIS-TLZ8V2C-GS08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)8.2V
Tolerance-
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)8 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr7.5µA @ 7.63V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 200mA
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TLZ8V2C-GS08
Related LinksTLZ8V2, TLZ8V2C-GS08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
TLZ8V2C-GS08 Details Description
Related parts for TLZ8V2C-GS08
RES SMD 69.8KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
GDT 145V 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .100" DUAL GOLD datasheet.pdf
ICL 33 OHM 20% 1.5A 13MM datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI M20-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 8NS 119BGA datasheet.pdf
10P MTA100 PSTD CONN ASSY SN datasheet.pdf
SWITCH DIP RECESSED 9POS UNSLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 66W datasheet.pdf