Hirose Electric Co Ltd TM11R-5M3-88-LP
TM11R-5M3-88-LP picture photo
Mfg. Part Number
TM11R-5M3-88-LP
Manufacturer
Product Category
Modular Connectors - Jacks
Brief Description
CONN MOD JACK
Datasheet Download
TM11R-5M3-88-LP.pdf
Availability of TM11R-5M3-88-LP
QUANTITY
TM11R-5M3-88-LP Order Process
Ship out your order
Specifications of TM11R-5M3-88-LP
Internal Part NumberEIS-TM11R-5M3-88-LP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyModular Connectors - Jacks
SeriesTM11R
PackagingTray
Connector TypeJack
Number of Positions/Contacts8p8c (RJ45, Ethernet)
Number of Ports1
Number of Rows1
Mounting TypeThrough Hole
Orientation90° Angle (Right)
TerminationSolder
ShieldingShielded, EMI Finger
RatingsCat5
FeaturesBoard Guide
LED ColorDoes Not Contain LED
Ingress Protection-
Tab DirectionUp
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Operating Temperature-25°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TM11R-5M3-88-LP
Related LinksTM11R-5, TM11R-5M3-88-LP Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
TM11R-5M3-88-LP Details Description
Related parts for TM11R-5M3-88-LP
IC OPAMP VFB 210MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC XDCP 16-TAP 10K CMOS 8-SOIC datasheet.pdf
TERMINAL WW PRESS-IN .042" TIN datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 139VC DO204AC datasheet.pdf
SR,L,1/2"HFC,.375 TAB,NI PLT datasheet.pdf
RES 180 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf