| Internal Part Number | EIS-TM3C685M020CBA | |
| PCN Design/Specification | Adding of Halogen Free Id 23/Dec/2014 | |
| Standard Package | 500 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Capacitance | 6.8µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage - Rated | 20V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 1.9 Ohm | |
| Type | Molded | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2312 (6032 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.110" (2.80mm) | |