| Internal Part Number | EIS-TM3D157M004CBA | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Capacitance | 150µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage - Rated | 4V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 600 mOhm | |
| Type | Molded | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 2917 (7343 Metric) | |
| Size / Dimension | 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.122" (3.10mm) | |