Hirose Electric Co Ltd TM3RA1-62(50)
TM3RA1-62(50) picture photo
Mfg. Part Number
TM3RA1-62(50)
Manufacturer
Product Category
Modular Connectors - Jacks
Brief Description
CONN MOD JACK
Datasheet Download
TM3RA1-62(50).pdf
Availability of TM3RA1-62(50)
QUANTITY
TM3RA1-62(50) Order Process
Ship out your order
Specifications of TM3RA1-62(50)
Internal Part NumberEIS-TM3RA1-62(50)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyModular Connectors - Jacks
SeriesTM-DSA
PackagingBulk
Connector TypeJack
Number of Positions/Contacts6p2c (RJ11)
Number of Ports1
Number of Rows1
Mounting TypeThrough Hole
OrientationVertical
TerminationSolder
ShieldingUnshielded
Ratings-
FeaturesBoard Lock
LED ColorDoes Not Contain LED
Ingress Protection-
Tab DirectionUser Selectable
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TM3RA1-62(50)
Related LinksTM3RA1, TM3RA1-62(50) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
TM3RA1-62(50) Details Description
Related parts for TM3RA1-62(50)
CAP CER 1200PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR PRES 5PSID 0-100MV DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 1.5W DO204AL datasheet.pdf