Copal Electronics TM7EP205
TM7EP205 picture photo
Mfg. Part Number
TM7EP205
Brief Description
TRIMMER 2M OHM 0.5W TH
Datasheet Download
TM7EP205.pdf
Availability of TM7EP205
QUANTITY
TM7EP205 Order Process
Ship out your order
Specifications of TM7EP205
Internal Part NumberEIS-TM7EP205
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelTM7EP205
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2M
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns3
Adjustment TypeTop Adjustment
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRound - 0.283" Dia x 0.272" H (7.20mm x 6.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TM7EP205
Related LinksTM7E, TM7EP205 Datasheet, Copal Electronics Distributor
TM7EP205 Details Description
Related parts for TM7EP205
RES SMD 2.55K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 4POS 0.156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 13.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC PWR SW USB 1CH 1.5A 8-SOIC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 30.9 OHM 1% 5W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 3.6A HUSON6 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
SR BTS 59 WW 81 6 ASY C datasheet.pdf
OSCILLATOR 4.096KHZ MEMS SMD datasheet.pdf