Copal Electronics TM7EP504
TM7EP504 picture photo
Mfg. Part Number
TM7EP504
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 500K OHM 0.5W TH
Datasheet Download
TM7EP504.pdf
Availability of TM7EP504
QUANTITY
TM7EP504 Order Process
Ship out your order
Specifications of TM7EP504
Internal Part NumberEIS-TM7EP504
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelTM7EP504
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTM-7
PackagingBulk
Resistance (Ohms)500k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns3
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRound - 0.283" Dia x 0.272" H (7.20mm x 6.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TM7EP504
Related LinksTM7E, TM7EP504 Datasheet, Copal Electronics Distributor
TM7EP504 Details Description
Related parts for TM7EP504
FIXED IND 18UH 900MA 190 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 5MM datasheet.pdf
IC 16BIT TXRX 3-ST 48-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 27.4 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS .100" DBL SMD datasheet.pdf
CONN HSG 7POS .100 SINGLE VER N datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 5W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS 1MM datasheet.pdf