Copal Electronics TM7EX203
TM7EX203 picture photo
Mfg. Part Number
TM7EX203
Brief Description
TRIMMER 20K OHM 0.5W TH
Datasheet Download
TM7EX203.pdf
Availability of TM7EX203
QUANTITY
TM7EX203 Order Process
Ship out your order
Specifications of TM7EX203
Internal Part NumberEIS-TM7EX203
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelTM7EX203
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns3
Adjustment TypeSide Adjustment
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.323" L x 0.283" W x 0.331" H (8.20mm x 7.20mm x 8.40mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TM7EX203
Related LinksTM7E, TM7EX203 Datasheet, Copal Electronics Distributor
TM7EX203 Details Description
Related parts for TM7EX203
IDC CABLE - HSC30H/AE30G/HPK30H datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC REG/CTRLR ACPI DUAL DDR 28QFN datasheet.pdf
EMITTER IR 950NM 50MA 6-SDIP datasheet.pdf
CABLE RJ45 2M IND PLUG-STD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.64 OHM 1% 5W datasheet.pdf
SUB MODULE FOR NA40 EMITTER 4CH datasheet.pdf
IC EEPROM 1MBIT 1MHZ 8TSSOP datasheet.pdf