Vishay/Sprague TM8R106K010UBA
TM8R106K010UBA picture photo
Mfg. Part Number
TM8R106K010UBA
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 10V 10% 0805
Datasheet Download
TM8R106K010UBA.pdf
Availability of TM8R106K010UBA
QUANTITY
TM8R106K010UBA Order Process
Ship out your order
Specifications of TM8R106K010UBA
Internal Part NumberEIS-TM8R106K010UBA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTM8 Series: High Reliability Tantalum Capacitors
Featured ProductTM8 Series Tantalum Capacitors
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMICROTAN® TM8
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)6 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.081" L x 0.053" W (2.06mm x 1.35mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.57mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
FeaturesHigh Reliability
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TM8R106K010UBA
Related LinksTM8R106, TM8R106K010UBA Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TM8R106K010UBA Details Description
Related parts for TM8R106K010UBA
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V TO247AC datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS MALE PANEL #20 datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER 2POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
RES 80K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG BROWN 1000' datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
OSC MEMS 12.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 20% 100VDC AXIAL datasheet.pdf