Vishay/Dale TMC0501R000FE02
TMC0501R000FE02 picture photo
Mfg. Part Number
TMC0501R000FE02
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 1 OHM 1% 50W
Datasheet Download
TMC0501R000FE02.pdf
Availability of TMC0501R000FE02
QUANTITY
TMC0501R000FE02 Order Process
Ship out your order
Specifications of TMC0501R000FE02
Internal Part NumberEIS-TMC0501R000FE02
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesTMC
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)50W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
FeaturesMoisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMC0501R000FE02
Related LinksTMC0501, TMC0501R000FE02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TMC0501R000FE02 Details Description
Related parts for TMC0501R000FE02
IC XDCP 32-TAP 1K 3-WIRE 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN SOCKET 16POS DL BREADBOAD datasheet.pdf
RES SMD 12.4K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 101K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.16KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
BOBBIN COIL FORMER ETD 34X17X11 datasheet.pdf
IC MCU ARM 256K FLASH 64WLCSP datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE SKT datasheet.pdf