Vishay/Dale TMC0502K500FE02
TMC0502K500FE02 picture photo
Mfg. Part Number
TMC0502K500FE02
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 2.5K OHM 1% 50W
Datasheet Download
TMC0502K500FE02.pdf
Availability of TMC0502K500FE02
QUANTITY
TMC0502K500FE02 Order Process
Ship out your order
Specifications of TMC0502K500FE02
Internal Part NumberEIS-TMC0502K500FE02
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesTMC
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)50W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
FeaturesMoisture Resistant
Coating, Housing TypeAluminum
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Height0.625" (15.87mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseAxial, Box
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMC0502K500FE02
Related LinksTMC0502, TMC0502K500FE02 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TMC0502K500FE02 Details Description
Related parts for TMC0502K500FE02
IC ENCODER PROG 20-SSOP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 500W datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V C0G 0805 datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 7PIN CRIMP datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 35V 2915 datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 500MA 200 MOHM datasheet.pdf
HDM 8SMPR070F080O G datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CONN RCPT 0.8MM 20POS SMD GOLD datasheet.pdf