C&K Components TMCFD6ST2510C
TMCFD6ST2510C picture photo
Mfg. Part Number
TMCFD6ST2510C
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH SNAP ACTION
Datasheet Download
TMCFD6ST2510C.pdf
Availability of TMCFD6ST2510C
QUANTITY
TMCFD6ST2510C Order Process
Ship out your order
Specifications of TMCFD6ST2510C
Internal Part NumberEIS-TMCFD6ST2510C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesTM
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC), 500mA (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque20gf
Release Force2gf
Pretravel0.330" (8.4mm)
Differential Travel0.070" (1.8mm)
Overtravel0.100" (2.54mm)
Operating Position0.600" (15.2mm)
Mechanical Life-
Electrical Life-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMCFD6ST2510C
Related LinksTMCFD6, TMCFD6ST2510C Datasheet, C&K Components Distributor
TMCFD6ST2510C Details Description
Related parts for TMCFD6ST2510C
CONN HEADER 6P/24S/5P R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS 1MM SMD datasheet.pdf
IC GATE OR/NOR QUAD 4INP 28PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator I2C Dimming 1A (Flash) Camera Flash 13-WLCSP (2.25x1.5) datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.5W LEADS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.8A 180 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 250V X7R 0805 datasheet.pdf