| Internal Part Number | EIS-TMCM-1180-TMCL | |
| Software Download | TMCM-1180-TMCL Firmware | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Motors, Solenoids, Driver Boards/Modules | |
| Family | Motor Driver Boards, Modules | |
| Series | - | |
| Type | Stepper, Bipolar | |
| Number of Motors | 1 | |
| Voltage - Load | 18 V ~ 55 V | |
| Voltage - Supply | 18 V ~ 55 V | |
| Current - Output | 5.5A | |
| Interface | CAN, RS-232, RS-485, Step / Direction, USB | |
| Termination Style | Pin Header | |
| Size / Dimension | 3.39" L x 3.39" W (86.00mm x 86.00mm) | |