Taiyo Yuden TMJ316BB7475KLHT
TMJ316BB7475KLHT picture photo
Mfg. Part Number
TMJ316BB7475KLHT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7UF 25V X7R 1206
Datasheet Download
TMJ316BB7475KLHT.pdf
Availability of TMJ316BB7475KLHT
QUANTITY
TMJ316BB7475KLHT Order Process
Ship out your order
Specifications of TMJ316BB7475KLHT
Internal Part NumberEIS-TMJ316BB7475KLHT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMJ316BB7475KLHT
Related LinksTMJ316BB, TMJ316BB7475KLHT Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
TMJ316BB7475KLHT Details Description
Related parts for TMJ316BB7475KLHT
XFRMR PULSE 3:1:1 DL 17MH .25A datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
RES 101K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC HDWR MON W/FAN CTRL 24-TSSOP datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 8POS GOLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 23A 8VSON datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 3A datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN M23 datasheet.pdf