Taiyo Yuden TMK105SD102JV-F
TMK105SD102JV-F picture photo
Mfg. Part Number
TMK105SD102JV-F
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 25V 0402
Datasheet Download
TMK105SD102JV-F.pdf
Availability of TMK105SD102JV-F
QUANTITY
TMK105SD102JV-F Order Process
Ship out your order
Specifications of TMK105SD102JV-F
Internal Part NumberEIS-TMK105SD102JV-F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCFCAP™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Temperature Coefficient-
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow Distortion
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMK105SD102JV-F
Related LinksTMK105S, TMK105SD102JV-F Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
TMK105SD102JV-F Details Description
Related parts for TMK105SD102JV-F
FUSE GLASS 375MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 100V datasheet.pdf
OSC VCXO 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 62.75K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
508 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 29 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CAP TANT POLY 25UF 100V AXIAL datasheet.pdf