Taiyo Yuden TMK212BBJ475KGHT
TMK212BBJ475KGHT picture photo
Mfg. Part Number
TMK212BBJ475KGHT
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7UF 25V X5R 0805
Datasheet Download
TMK212BBJ475KGHT.pdf
Availability of TMK212BBJ475KGHT
QUANTITY
TMK212BBJ475KGHT Order Process
Ship out your order
Specifications of TMK212BBJ475KGHT
Internal Part NumberEIS-TMK212BBJ475KGHT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMK212BBJ475KGHT
Related LinksTMK212BB, TMK212BBJ475KGHT Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
TMK212BBJ475KGHT Details Description
Related parts for TMK212BBJ475KGHT
DIODE GEN PURP 50V 15A DO203AB datasheet.pdf
RES SMD 124 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 680K OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 10.16MM datasheet.pdf
RES SMD 370 OHM 0.01% 0.15W 0603 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 10COND 24AWG 500' datasheet.pdf
PATCH CORD VF-45 TO VF-45 62.5 M datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf