Taiyo Yuden TMK316BJ475KD-T
TMK316BJ475KD-T picture photo
Mfg. Part Number
TMK316BJ475KD-T
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7UF 25V X5R 1206
Datasheet Download
TMK316BJ475KD-T.pdf
Availability of TMK316BJ475KD-T
QUANTITY
TMK316BJ475KD-T Order Process
Ship out your order
Specifications of TMK316BJ475KD-T
Internal Part NumberEIS-TMK316BJ475KD-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMK316BJ475KD-T
Related LinksTMK316B, TMK316BJ475KD-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
TMK316BJ475KD-T Details Description
Related parts for TMK316BJ475KD-T
FIXED IND 5.6UH 1.03A 320 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 14 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
FAN EXHAUST 24V 12W BLACK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
LABEL THERMAL TRANSFER datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 50W datasheet.pdf
L-TEK F 18POS SIL CBL CONN datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V datasheet.pdf