Taiyo Yuden TMK316BJ475KD-T
TMK316BJ475KD-T picture photo
Mfg. Part Number
TMK316BJ475KD-T
Brief Description
CAP CER 4.7UF 25V X5R 1206
Datasheet Download
TMK316BJ475KD-T.pdf
Availability of TMK316BJ475KD-T
QUANTITY
TMK316BJ475KD-T Order Process
Ship out your order
Specifications of TMK316BJ475KD-T
Internal Part NumberEIS-TMK316BJ475KD-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
SeriesM
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMK316BJ475KD-T
Related LinksTMK316B, TMK316BJ475KD-T Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
TMK316BJ475KD-T Details Description
Related parts for TMK316BJ475KD-T
CONN HEADER 5POS 3.96MM STR TIN datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS R/A SMD TIN datasheet.pdf
CONN MALE M8 3POS STR 2M CABLE datasheet.pdf
CONN HDR 2.0MM DUAL PCB 14POS datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4300K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 545MA 150 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 104MA 4.4 OHM TH datasheet.pdf