Samtec, Inc. TMM-150-01-G-S
TMM-150-01-G-S picture photo
Mfg. Part Number
TMM-150-01-G-S
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 50POS SNGL 2MM T/H
Datasheet Download
TMM-150-01-G-S.pdf
Availability of TMM-150-01-G-S
QUANTITY
TMM-150-01-G-S Order Process
Ship out your order
Specifications of TMM-150-01-G-S
Internal Part NumberEIS-TMM-150-01-G-S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRugged/Power Connectors
Board-to-Board Connectors
Featured ProductBoard-To-Board Interconnect Systems
Hi Reliability, Rugged Tiger Eye System
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesFleXYZ™ TMM
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.126" (3.20mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness20µin (0.51µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMM-150-01-G-S
Related LinksTMM-150, TMM-150-01-G-S Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
TMM-150-01-G-S Details Description
Related parts for TMM-150-01-G-S
IC FLASH 2MBIT 90NS 32VSOP datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 50POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN BOOT FOR BNC, N, TNC, UHF datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 266MHZ 489BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
BEND RELIEF 3.0MM RED datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER DBL 22POS .100" datasheet.pdf