Littelfuse TMOV14RP300E
TMOV14RP300E picture photo
Mfg. Part Number
TMOV14RP300E
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 423V 6KA DISC 14MM
Datasheet Download
TMOV14RP300E.pdf
Availability of TMOV14RP300E
QUANTITY
TMOV14RP300E Order Process
Ship out your order
Specifications of TMOV14RP300E
Internal Part NumberEIS-TMOV14RP300E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMetal Oxide Varistors
Varistor UL1449 3rd Edition Safety Agency Update
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesTMOV®
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)423V
Varistor Voltage (Typ)470V
Varistor Voltage (Max)517V
Current - Surge6kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts300VAC
Maximum DC Volts385VDC
Energy125J
Package / CaseDisc 14mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMOV14RP300E
Related LinksTMOV14, TMOV14RP300E Datasheet, Littelfuse Distributor
TMOV14RP300E Details Description
Related parts for TMOV14RP300E
SWITCH SPDT .1A 40GF SOLDER 30V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
FILTER LC HIGH FREQ 1000PF 2606 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN SOCKET .8MM 22POS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
OSC MEMS 12.5MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
PUNCH ASSY SQUARE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156" datasheet.pdf