Littelfuse TMOV14RP385E
TMOV14RP385E picture photo
Mfg. Part Number
TMOV14RP385E
Brief Description
VARISTOR 558V 6KA DISC 14MM
Datasheet Download
TMOV14RP385E.pdf
Availability of TMOV14RP385E
QUANTITY
TMOV14RP385E Order Process
Ship out your order
Specifications of TMOV14RP385E
Internal Part NumberEIS-TMOV14RP385E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMetal Oxide Varistors
Varistor UL1449 3rd Edition Safety Agency Update
Standard Package500
SeriesTMOV®
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)558V
Varistor Voltage (Typ)620V
Varistor Voltage (Max)682V
Current - Surge6kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts385VAC
Maximum DC Volts505VDC
Energy150J
Package / CaseDisc 14mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMOV14RP385E
Related LinksTMOV14, TMOV14RP385E Datasheet, Littelfuse Distributor
TMOV14RP385E Details Description
Related parts for TMOV14RP385E
RES SMD 11.8 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
LABEL SELF LAM WHITE 1" X 1.6" datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 30SEC 28-TSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.562" (14.27mm) datasheet.pdf
IC DAC 16BIT PAR/SER 64VQFN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20LSSOP datasheet.pdf
SCREWDRIVER SQUARE #2 11.8" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
50 50SR VERT RCPT ASSY datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 2" GY datasheet.pdf
SHS LW 1.5MM 30POS HARNESS BLK datasheet.pdf