Littelfuse TMOV20R130M
TMOV20R130M picture photo
Mfg. Part Number
TMOV20R130M
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 184V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
TMOV20R130M.pdf
Availability of TMOV20R130M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TMOV20R130M Order Process
Ship out your order
Specifications of TMOV20R130M
Internal Part NumberEIS-TMOV20R130M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesiTMOV®
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)184.5V
Varistor Voltage (Typ)205V
Varistor Voltage (Max)225.5V
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts130VAC
Maximum DC Volts170VDC
Energy100J
Package / CaseDisc 20mm 3-Lead
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMOV20R130M
Related LinksTMOV2, TMOV20R130M Datasheet, Littelfuse Distributor
TMOV20R130M Details Description
Related parts for TMOV20R130M
RACK ECONOMIZER 57.81X22X 30.75" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 16B 16TQFN datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RES 255K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
500 TB SPR CLA HIGH/TYPE datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf
TV 39C MIXED(TWIN) PIN PLUG datasheet.pdf
390UF 40V 12.5X42.5 105C RAD datasheet.pdf