Littelfuse TMOV20R150M
TMOV20R150M picture photo
Mfg. Part Number
TMOV20R150M
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 216V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
TMOV20R150M.pdf
Availability of TMOV20R150M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TMOV20R150M Order Process
Ship out your order
Specifications of TMOV20R150M
Internal Part NumberEIS-TMOV20R150M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesiTMOV®
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)216V
Varistor Voltage (Typ)240V
Varistor Voltage (Max)264V
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts150VAC
Maximum DC Volts200VDC
Energy120J
Package / CaseDisc 20mm 3-Lead
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMOV20R150M
Related LinksTMOV2, TMOV20R150M Datasheet, Littelfuse Distributor
TMOV20R150M Details Description
Related parts for TMOV20R150M
RES SMD 160K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 7.62MM datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 200MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONN MCX JACK STR 50 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC REG LDO 1.25V 0.15A SC70-5 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 10% 2824 datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 6.3V 20% 2824 datasheet.pdf
PL HDLMP 100W WR/CE OUT GRD1156 datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf
CONN MINIDIN RECEPT 4POS TH datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A SMB datasheet.pdf