Littelfuse TMOV20R200E
TMOV20R200E picture photo
Mfg. Part Number
TMOV20R200E
Brief Description
VARISTOR 281V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
TMOV20R200E.pdf
Availability of TMOV20R200E
QUANTITY
TMOV20R200E Order Process
Ship out your order
Specifications of TMOV20R200E
Internal Part NumberEIS-TMOV20R200E
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesTMOV®
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)283V
Varistor Voltage (Typ)314V
Varistor Voltage (Max)345V
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts200VAC
Maximum DC Volts260VDC
Energy154J
Package / CaseDisc 20mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMOV20R200E
Related LinksTMOV2, TMOV20R200E Datasheet, Littelfuse Distributor
TMOV20R200E Details Description
Related parts for TMOV20R200E
CAP TANT POLY 33UF 10V 1210 datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 90MA 63V RAD datasheet.pdf