Littelfuse TMOV20R230M
TMOV20R230M picture photo
Mfg. Part Number
TMOV20R230M
Brief Description
VARISTOR 324V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
TMOV20R230M.pdf
Availability of TMOV20R230M
QUANTITY
TMOV20R230M Order Process
Ship out your order
Specifications of TMOV20R230M
Internal Part NumberEIS-TMOV20R230M
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesiTMOV®
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)324V
Varistor Voltage (Typ)360V
Varistor Voltage (Max)396V
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts230VAC
Maximum DC Volts300VDC
Energy160J
Package / CaseDisc 20mm 3-Lead
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMOV20R230M
Related LinksTMOV2, TMOV20R230M Datasheet, Littelfuse Distributor
TMOV20R230M Details Description
Related parts for TMOV20R230M
RELAY REED DPST 1A 12V datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 33PF 2.5KV X7R 1808 datasheet.pdf
IC 3DRVR/5RCVR RS232 3V 28-TSSO+ datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC K OS 100W datasheet.pdf
OSC MEMS 68.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 680 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf