Littelfuse TMOV20R275M
TMOV20R275M picture photo
Mfg. Part Number
TMOV20R275M
Brief Description
VARISTOR 387V 10KA DISC 20MM
Datasheet Download
TMOV20R275M.pdf
Availability of TMOV20R275M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TMOV20R275M Order Process
Ship out your order
Specifications of TMOV20R275M
Internal Part NumberEIS-TMOV20R275M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesiTMOV®
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)387V
Varistor Voltage (Typ)430V
Varistor Voltage (Max)473V
Current - Surge10kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts275VAC
Maximum DC Volts350VDC
Energy190J
Package / CaseDisc 20mm 3-Lead
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TMOV20R275M
Related LinksTMOV2, TMOV20R275M Datasheet, Littelfuse Distributor
TMOV20R275M Details Description
Related parts for TMOV20R275M
RES SMD 7.87M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 120mA Signage 16-PDIP datasheet.pdf
TMDS3780511A datasheet.pdf
THERMISTOR PTC OCP 50 OHM 25C datasheet.pdf
RIVET BLIND 0.315" ALUMINUM datasheet.pdf
SWITCH 11A SPDT .187 QC 250V datasheet.pdf
RES 741 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.32 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
OSC OCXO 13.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf